sekcja modelarska

Witaj!

Modelarze Kartonowi to ludzie koleżeńscy, chętni do pomocy i lubiący rozmawiać o wszystkim co jest związane z najpiękniejszym hobby na świecie, jakim niewątpliwie jest modelarstwo kartonowe .Jeśli więc szukasz ciekawych wiadomości o kartonówkach, masz problem z budową modelu lub chcesz porozmawiać z bratnimi duszami o podobnych "papierowych" zainteresowaniach, to  zapraszamy na zajęcia sekcji modelarskiej GOK w Kargowej w wtorki w godz. 16.00 – 18.00 zajęcia prowadzi kol. Tadeusz Górski

Kilka słów o modelarstwie:

Pierwsze modele kartonowe będące niejako "przodkami" takich, jakie znamy dzisiaj pojawiły się na długo przed drugą wojną światową. Początkowo miały formę prostych wycinanek dla dzieci i przedstawiały bardzo uproszczone sylwetki żołnierzy, okrętów lub samolotów. Ich głównym zadaniem była popularyzacja treści propagandowych poprzez oddziaływanie na młode umysły - dotyczy to zwłaszcza wycinanek niemieckich. W latach powojennych, kiedy już zachodni przemysł otrząsnął się z wojennych zniszczeń i można było zająć się zabawkami - rozwinęła się tam prężna gałąź modelarska. Reaktywowano stare firmy, utworzono nowe i zaczęto produkować politechniczne zabawki, o których w Polsce można było tylko pomarzyć - częściowo zostało tak do dziś.

Natomiast w Polsce grunt okazał się szczególnie podatny dla modeli papierowych. Niedrogie, mogące nosić wartości propagandowe, stosunkowo łatwe do ocenzurowania, a wreszcie nie wymagające wówczas do ich produkcji nowoczesnych technologii. I tak na rynek trafiły pierwsze "Misie", "Małe Modelarze" i inne, okazjonalne wydawnictwa. Modelarze kartonowi z rozrzewnieniem wspominają stare czasy: "Mali Modelarze" spod lady, przemycanie tematów zakamuflowanych przez autorów opracowań (np. nie do pomyślenia było wydanie samolotu Messerschmitt 109 w barwach niemieckich, ale można było już wydać samolot czeskiej marki AVIA, bo cenzorzy się na tym nie znali i nie wiedzieli, że to ten sam samolot). Wielu młodych ludzi zaczęło modele kreślić i sklejać samodzielnie.

Wolność gospodarcza początku lat 90-tych XX wieku pozwoliła co prawda sprowadzać już do kraju zaawansowane technologicznie produkty zachodnie - ale nasi modelarze, początkowo parający się kartonem niejako "zastępczo" w znakomitej większości już przy kartonie pozostali. Powstała spora ilość nowych wydawnictw wydających modele kartonowe. Autorzy opracowań starają się zaspokoić najwybredniejsze gusta i … ciągle podnoszą poziom. I tym sposobem wykształciło się POLSKIE MODELARSTWO KARTONOWE - coś, z czego możemy być dumni na całym świecie!

W przeciwieństwie do modeli plastikowych znanych firm - modele kartonowe nie wymagają tak wielkich nakładów przy przygotowywaniu produkcji, jednocześnie serie mogą być krótkie i przedstawiać to, co każdemu jest najbliższe. W sukurs modelarzom kartonowym przyszły najnowsze zdobycze techniki poligraficznej, chemii (kleje, farby, itp.), elektroniki (komputery, drukarki, internet). Co roku ukazuje się drukiem kilkaset nowych modeli, wiele można także pobrać bezpłatnie z internetu i wydrukować na domowej drukarce. Jako modelarz z pewnym doświadczeniem  chciałbym się podzielić doświadczeniem własnym i moich "kartonowych" przyjaciół.

 
© Copyright 2011 GOK Kargowa.pl | Powered by Topreklama.pl